معرفی بهترین نرم‌افزار مدیریت پروژه با تمرکز بر نمودار گانت پویا

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
نمودار گانت پویا

نمودار گانت به طور معمول در مدیریت پروژه استفاده می‌شود، زیرا کارها و وابستگی بین آنها و رویدادهای مرتبط با زمان را به شکلی ساده و قابل درک نمایش می‌دهد. هم‌راستا با تکامل مدیریت پروژه در گذر زمان، ابزارها و نرم‌افزارهای مورد استفاده در این حوزه نیز به طرق مختلف تکامل یافته است. نمودارهای گانت پویا با قابلیت‌های بیشتر مانند قابلیت پیش‌بینی، جایگزین نمودارهای ایستا شده‌اند و حس و تجربه بهتری را برای کاربران ایجاد کرده‌اند.

در این یادداشت قصد داریم به معرفی بهترین نرم‌افزارهای مدیریت پروژه آنلاین که دارای نمودار گانت پویا و کارآمد هستند بپردازیم. واضح است که تمرکز ما در این انتخاب بیشتر روی شاخص‌هایی چون مجموعه ویژگی‌ها، سهولت استفاده، یکپارچگی و تجربه کاربری برتر نمودار گانت بوده است.

Monday.com

Monday.com یک نرم‌افزار مدیریت پروژه قدرتمند با انعطاف‌پذیری بالاست. شما می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار بدون محدودیت در زمان و مکان پروژه‌ خود را برنامه‌ریزی و اجرا کنید. نصب سریع و قابلیت سفارشی‌سازی گردش کار، استفاده از این پلتفرم را آسان کرده است.

ویژگی‌های قدرتمند این پلتفرم مانند امکان ردیابی زمان، اعلان‌های خودکار، نمایش وابستگی‌ها، نماهای time line موجب شده است تا نتایج بهتر و سریع‌تری برای هر مایلستون پروژه حاصل شود.

 گانت چارت در Wrike

وجود گانت چارت‌ تعاملی و پویای wrike باعث افزایش دقت در برنامه‌ریزی و تسهیل به‌روزرسانی زمان‌بندی پروژه شده‌ است. با استفاده از تایم لاین‌ها (time line) در نمودار گانت امکان مشاهده برنامه پروژه و تنظیم وابستگی‌ها برای کاربر فراهم شده است. تایم لاین‌ها مهم ترین تاریخ‌ها، وقایع و مایلستون‌ها را نشان می‌دهند. اهمییت تشکیل تایم لاین‌ها برای پروژه در این است که شما به این وسیله می‌توانید کنترل بیشتری روی اطلاعات نمایش داده شده داشته باشید و اطلاعاتی با اهمییت بالاتر را در الویت قرار دهید.

پس از زمان‌بندی تاریخ‌های پروژه در نمای کار، نمودار گانت به طور خودکار وظایف را وارد کرده و در همان لحظه به شما اجازه می‌دهد تا time line را مشاهده و تنظیم کنید. بنابراین شما می‌توانید پیشرفت هر مرحله از پروژه را به‌شکل بصری دنبال کرده و مطمئن شوید ضرب الاجل ها رعایت شده است.

 

 Smartsheet

نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین Smartsheet پلتفرم مطرح و مورد اعتماد شرکت‌های موفق است. نمودار گانت تعاملی این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد وظایف و پروژه‌های خود را به روش‌های عالی تجسم کنید. شما می‌توانید برای برجسته کردن وظایف و یا نشان دادن سطوح وضعیت با اعمال قالب‌بندی و رنگ‌بندی، نمودار گانت خود را سفارشی‌سازی کنید.

همچنین با استفاده از ویژگی مسیربحرانی می‌توانید به سرعت تمام کارهایی که بر تاریخ اتمام پروژه تأثیر می‌گذارند را شناسایی کنید. عناصر مهم در time line با رنگ قرمز مشخص می‌شوند و امکان (drag-and-drop) کردن در ویرایش وجود دارد.  و در نهایت نمودار گانت  را می‌توان به راحتی به عنوان یک سند PDF به اشتراک گذاشت.

 

نمودار چارت تعاملی Projectmanagement مرجعی برای مدیران پروژه

پراجکت منیجمنت (Projectmanagement) ابزاری قدرتمندی برای مدیریت پروژه آنلاین، ردیابی زمان و مدیریت تیم پروژه است. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که پروژه‌ و اعضای آن همیشه در مسیر درست است. اعضای پروژه می‌توانند بدون محدودیت زمان و مکان وظایف خود را به روز کنند. به راحتی می‌توان فهمید که چرا در بیش از 100 کشور تیم‌هایی مانند ناسا، رالف لورن، ولوو و بروکستون به ProjectManager.com متکی هستند.

 

Mavenlink

نرم‌افزار مدیریت پروژه ابری Mavenlink دارای نمودار گانت پویا است. این نمودار برای کمک به کاربران جهت مشارکت و مدیریت پروژه‌ها طراحی شده است. شما می‌توانید توسط نمودار گانت این نرم‌افزار، time line پروژه خود را به تصویر بکشید و کل پروژه، شامل کارها و مایلستون‌ها را مشاهده و یا با خطوط مبنا مقایسه کنید. همچنین می‌توانید مهلت سررسید پروژه و تمام مایلستون‌های مرتبط با آن را درعرض چند ثانیه دوباره تنظیم کرده و یا تغییر دهید. با استفاده از قابلیت drag-and-drop وابستگی بین کارها را به سادگی ایجاد و مشاهده کنید. از دیگر امکانات این گانت چارت می‌توان به تجزیه و تحلیل مسیر بحرانی و درصد تکمیل پروژه اشاره کرد. بنابراین از طریق گانت چارت شما می‌توانید این موضوع که پروژه در برابر برنامه چگونه پیش می‌رود را مورد بررسی قرار دهید.

 

سلاحی قدرتمند به نام نمودار گانت پویا در دستان ابران (Abrun)

نمودار گانت پویا نرم‌افزار مدیریت پروژه ابران، اطلاعات برنامه‌ریزی شده را هم در سطح هر پروژه و هم سبد پروژه‌ها به صورت گرافیکی به شما نمایش می‌دهد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که گانت ابران به شما این امکان را می‌دهد که بدانید چه کارهایی در چه زمانی قرار است انجام شوند. مدیریت ارتباط کارها با یکدیگر را تسهیل می‌کند. و امکانات بسیاری از جمله نمایش جریان نقدی، ایجاد کار و مایلستون، اولویت‌بندی نمایش، مقایسه جریان پبشرفت پروژه با خطوط مبنا، بررسی و تجزیه تحلیل مسیربحرانی و خیلی امکانات دیگر را در اختیار شما می‌گذارد.

این نمودار می‌تواند برای آگاهی تیم پروژه و حامیان مالی در مورد پیشرفت پروژه مورد استفاده قرار گیرد.

 

جمع‌بندی داستان نمودار گانت پویا

نمودار گانت امکانات زیادی برای کاربران به‌خصوص برای مدیران پروژه فراهم می‌کند. این نمودارها به آنها کمک می‌کند تا در سازمان‌ خود علاوه بر سازماندهی امور، نقش اثربخش‌تری ایفا کنند. پنجره‌های زمانی تعیین شده در نمودارهای گانت و فرم‌های با قابلیت وضوح بالا این امکان را برای مدیران پروژه فراهم می‌کند تا علاوه بر امکان مشاهده یک تصویر کلی از پروژه امکان بررسی جزئیات آن را هم در صورت لزوم داشته باشند.

برخی از افراد معتقدند نمودارهای گانت بیش از حد پیچیده بوده، نیاز به بروزرسانی داشته و تصویر جامعی را نشان نمی‌دهند. در حال‌حاضر این موارد توسط نمودارهای گانت پویا و تعاملی که ایجاد آن‌ها آسان‌تر است و امکانات گرافیکی خودکار و قابل پیش‌بینی دارد، مورد توجه قرار گرفته است.

امکانات جامع، هوش تجاری و رویکرد end-to-end  نرم‌افزارهای مدرن مدیریت پروژه مانند مواردی که در این یادداشت به آنها پرداخته شد، می‌توانند برای ارائه تصویری جامع و دقیق از پروژه‌ها و حتی کل کسب‌وکار مورد استفاده قرار گیرند.

اطلاعاتی که نمودار گانت ارائه می‌دهد مانند کارها، زمان‌بندی‌ها، منابع موجود و … را به می‌توان به داده‌های دیگری مانند حجم کار، اولویت‌ها، ریسک‌ها و فرصت‌ها و سایر فرآیندهای کسب و کار  ارتباط داد. پس از اهمیت نمودار گانت تعاملی غافل نشوید و نرم‌افزاری را انتخاب کنید که دارای این ابزار گارآمد باشد.